News


Please could all results be phoned or sent by text message through to Aled on 01545 574 907 or 07791 605 651

 

Saturday 8th December 2018

 

Div One

 

Bargod 0 v 4 Lampeter

Crannog P v P NCE

Felinfach 3 v 4 Llanboidy

Llandysul 3 v 2 Aberaeron Res

Ffostrasol P v P St Dogmaels

 

Div Two

 

Aberporth P v P NCE Res

Dewi Stars 4 v 0 Llandysul Res

New Quay P v P Ffostrasol Res

St Dogmaels Res P v P Maesglas

 

Div Three

 

Lampeter Res P v P Felinfach Res (2)

Llanboidy Res P v P Crannog Res

 

 

Saturday 1st December 2018

 

News

 

It is with deep regret that we note the death of League Life Member Arwyn Roberts who passed away earlier this week aged 83. He had a long association with local football both as a player and referee and having taken up the whistle in the early 1970’s became a highly respected official not just locally but throughout Central Wales area and in the Welsh League. Until a few years he served a period as one of the League’s two representatives on the Central Wales Football Association Council with his detailed reports from the meetings which he attended on our behalf being testimony for his continued passion for the game. As as League we extend our deepest sympathy to his wife Betty and the whole family on their loss.

 

Results

 

Cwpan Coffa Dai Dynamo Davies

2nd Round


Aberaeron Res 0 v 4 Penparcau

 

League Cup

1st Round

 

St Dogmaels 7 v 3 NCE

 

Div One

 

Crannog 4 v 1 Ffostrasol

Lampeter 4 v 0 Llandysul

Llanboidy P v P Cardigan

 

Div Two

 

Ffostrasol Res P v P Maesglas

Llandysul Res 2 v 2 St Dogmaels Res

NCE Res 1 v 4 Dewi Stars

New Quay 2 v 4 Aberporth

 

Div Three

 

Maesglas Res P v P Lampeter Res

 

 

Saturday 24th November 2018

 

J. Emrys Morgan Cup

1st Round

 

Bow Street Reserves 3 v 1 Forden United

Churchstoke v Llanfyllin

 

Cwpan Coffa Dai Dynamo Davies

2nd Round


UWA Res 0 v 8 Llanilar

 

Div One

 

Cardigan 1 v 2 Crannog

Felinfach 1 v 3 St Dogmaels

Ffostrasol 2 v 0 NCE

Lampeter 8 v 1 Aberaeron Res

Llanboidy 2 v 1 Llandysul

 

Div Two

 

Llandysul Res 0 v 4 Dewi Stars

Maesglas 6 v 1 New Quay

NCE Res 3 v 1 Ffostrasol Res

St Dogmaels Res 0 v 6 Aberporth

 

Div Three

 

Crannog Res 5 v 1 Maesglas Res (2)

 

 

Draw:-

 

J. Emrys Morgan Cup

3rd Round - provisionally scheduled for 19th January 2019

 

Llanboidy v Crannog

Guilsfield Res v Llanilar (will be played on Saturday 26 Jan)

Churchstoke Res/Llanfyllin v Bishops Castle

Penparcau v Padarn

Talybont v Trefonen

Tregaron v Lampeter

Bow St Res/Forden v Llanrhaeadr Res

Llanymynech v St Dogmaels

 

 

Saturday 17th November 2018

 

J. Emrys Morgan Cup

2nd Round

 

Ffostrasol 1 v 4 Llanboidy

Llandysul 0 v 4 Lampeter

Trewern 1 v 6 Penparcau

Bow St Res P v P Forden

Talybont 7 v 0 Four Crosses Res

Penybont 2 v 4 Tregaron

Meifod 1 v 2 Llanilar

Churchstoke Res P v P Llanfyllin

Brecon Northcote 0 v 6 Bishops Castle

Llanymynech 3 v 2 Llanfair Res

Talgarth 1 v 4 Guilsfield Res

Padarn 5 v 0 Cardigan

Crannog 5 v 2 Newcastle

Trefonen 4 v 1 Newcastle Emlyn

Aberaeron Res 1 v 4 St Dogmaels

Llanrhaeadr Res 4 v 0 Borth Res

 

Div One

 

Bargod 1 v 9 Felinfach

 

Div Two

 

Aberporth 3 v 1 Maesglas

Dewi Stars 1 v 0 New Quay

NCE Res 1 v 1 Llandysul Res

St Dogmaels Res 2 v 1 Ffostrasol Res

 

Div Three

 

Llanboidy Res 1 v 2 Lampeter Res

Maesglas Res 1 v 3 Felinfach Res (2)

 

 

Wednesday 14th November 2018

 

Div One

 

NCE 3 v 1 Crannog

 

 

Saturday 10th November 2018

 

CWFA Cup

1st Round

 

Machynlleth v Forden

Llandysul v Dolgellau

Aberystwyth University v Llansantfraid Village

Talgarth Town P v P Newcastle Emlyn - Talgarth w/o

Penparcau v Rhayader

Dyffryn Banw v Newbridge On Wye

Tregaron Turfs 2 v 4 Ffostrasol

Four Crosses v Llanymynech

Borth v Llanilar

 

Cwpan Coffa Dai Dynamo Davies

2nd Round


Talybont 3 v 1 Bont

 

Div One

 

Crannog 5 v 1 Felinfach

Llanboidy P v P Cardigan

St Dogmaels P v P Aberaeron Res

 

Div Two

 

Aberporth P v P Maesglas

Dewi Stars P v P Llandysul Res - Llandysul unable to raise a side

Ffostrasol Res P v P St Dogmaels Res

NCE Res P v P New Quay

 

Div Three

 

Felinfach Res 0 v 9 Crannog Res

Lampeter Res P v P Llanboidy Res

 

 

Saturday 3rd November 2018

* NCE have requested their annual postponement

 

Cwpan Coffa Dai Dynamo Davies

2nd Round


Maesglas 0 v 15 Crannog
St Dogmaels 7 v 0 Felinfach
Padarn 0 v 5 Tregaron
Llanboidy 1 v 4 Bow St Res

 

League Cup

1st Round

 

Llandysul 4 v 0 Bargod

 

Div One

 

Ffostrasol 2 v 0 Aberaeron Res

Lampeter 4 v 0 Cardigan

 

Div Two

 

Aberporth 3 v 1 Llandysul Res

Dewi Stars 4 v 1 Ffostrasol Res

New Quay 2 v 0 St Dogmaels Res

 

Div Three

 

Crannog Res 3 v 0 Lampeter Res (2)

Felinfach Res P v P Maesglas Res - Maesglas unable to raise a side

 

 

Saturday 27th October 2018

 

Cwpan Coffa Dai Dynamo Davies

2nd Round

 

Llandysul 2 v 1 NCE

 

League Cup

1st Round

 

Aberporth 1 v 2 Aberaeron Res - aet - 1-1 after 90 minutes

Cardigan 1 v 3 Llanboidy

Ffostrasol 4 v 0 New Quay

Lampeter 1 v 2 Crannog

Felinfach 7 v 0 Dewi Stars

 

Div One

 

St Dogmaels 8 v 0 Bargod

 

Div Two

 

NCE Res 3 v 1 Maesglas

 

Div Three

 

Llanboidy Res 2 v 2 Felinfach Res

Maesglas Res 2 v 5 Crannog Res

 

 

Saturday 20th October 2018

 

Cwpan Coffa Dai Dynamo Davies

1st Round

 

Aberaeron Res 4 v 1 Penrhyncoch Res
Bow St Res 5 v 3 Bargod
Machynlleth Res 1 v 14 Felinfach

NCE P v P SDUC - SDUC have withdrawn from the league

 

Div One

 

Cardigan 2 v 5 NCE

Crannog 0 v 0 Llandysul

Ffostrasol 1 v 0 Llanboidy

St Dogmaels 4 v 0 Lampeter

 

Div Two

 

Dewi Stars 8 v 1 St Dogmaels Res

Llandysul Res 0 v 2 Aberporth

Maesglas 3 v 1 Ffostrasol Res

NCE Res P v P New Quay

 

Div Three

 

Lampeter Res 8 v 0 Maesglas Res

Llanboidy Res 6 v 3 Crannog Res

 

 

Monday 15th October 2018

 

Div One

 

Lampeter 2 v 0 Felinfach

 

 

J. Emrys Morgan Cup Draw

 

2nd Round - TBC

 

Ffostrasol v Llanboidy

Llandysul v Lampeter

Trewern v Penparcau

Bow St Res v Forden

Talybont v Four Crosses Res

Penybont v Tregaron

Meifod v Llanilar

Churchstoke Res v Llanfyllin

Brecon Northcote v Bishops Castle

Llanymynech v Llanfair Res

Talgarth v Guilsfield Res

Padarn v Cardigan

Crannog v Newcastle

Trefonen v Newcastle Emlyn

Aberaeron Res v St Dogmaels

Llanrhaeadr Res v Borth Res

 

 

Saturday 13th October 2018

 

CWFA Senior Cup

1st Round

 

Padarn United v Brecon Northcote
Trewern v Waterloo Rovers
Machynlleth v Forden
Llandysul P v P Dolgellau
Aberystwyth University v Llansantfraid Village
Talgarth Town P v P Newcastle Emlyn
Penparcau v Rhayader
Dyffryn Banw v Newbridge On Wye
Tregaron Turfs P v P Ffostrasol
Abermule v Penybont
Llangedwyn v Montgomery Town
Four Crosses v Llanymynech
Borth v Llanilar
Bishops Castle v Bont
Presteigne v Hay Sy Mary's

 

Div One

 

Crannog P v P Bargod

Llanboidy P v P Cardigan

St Dogmaels P v P Aberaeron Res

 

Div Two

 

Aberporth P v P St Dogmaels Res

Dewi Stars P v P Llandysul Res

Ffostrasol Res P v P New Quay

NCE Res P v P Maesglas

 

Div Three

 

Felinfach Res P v P Crannog Res

Maesglas Res P v P Lampeter Res

 

 

Friday 12th October 2018

 

Div One

 

Lampeter P v P Felinfach

 

 

Saturday 6th October 2018

 

J. Emrys Morgan Cup

1st Round

 

Llandrindod Res 1 v 3 Newcastle Emlyn

Caersws Res P v P Llanfair Res - Caersws have withdrawn from the competition

Bow St Res 4 v 1 Presteigne Res

Knighton Res 1 v 3 Forden

Llanymynech 3 v 2 St Harmon

 

Cwpan Coffa Dai Dynamo Davies

1st Round

 

Aberaeron Res P v P Penrhyncoch Res
NCE P v P SDUC
Bow St Res P v P Bargod
Machynlleth Res P v P Felinfach
Cardigan 0 v 5 Crannog
Llanilar P v P Tywyn-Bryncrug R. - Tywyn-Bryncrug R. have withdrawn from the league
Penparcau 5 v 2 Ffostrasol
Talybont 4 v 1 Borth Res
Dewi Stars 3 v 4 Padarn
Llandysul 6 v 1 Lampeter
Llanboidy 6 v 4 Aberporth
St Dogmaels 12 v 1 Llanon
Bont 10 v 0 New Quay
Maesglas P v P Aberdyfi - Aberdyfi unable to raise a side
Tregaron 6 v 0 Dolgellau Res

 

Div One

 

Felinfach 3 v 2 Bargod

 

Div Two

 

Maesglas 1 v 1 Llandysul Res

NCE Res 0 v 2 St Dogmaels Res

 

Div Three

 

Crannog Res 2 v 0 Llanboidy Res

Lampeter Res 6 v 3 Felinfach Res

 

 

Saturday 29th September 2018

 

J. Emrys Morgan Cup

1st Round

 

Kerry Res 2 v 3 Talybont
Trefonen 4 v 1 Llanfechain
Trewern 4 v 1 Dewi Stars
Penybont 4 v 1 Bargod Rangers
Llangedwyn 0 v 2 Bishops Castle
Maesglas 1 v 9 Padarn Utd
Llanwddyn 0 v 8 Lampeter Town
Llanon 1 v 3 Meifod
Llanboidy 4 v 1 Welshpool Res
Llanymynech P v P St Harmon
Newtown Wanderers 0 v 6 St Dogmaels
Aberporth 2 v 6 Guilsfield Res
Waterloo Res 0 v 4 Newcastle
Brecon Northcote Res P v P New Quay - New Quay have withdrawn from the competition
Felindre 0 v 13 Crannog
Aberaeron Res 4 v 3 Abermules Res
Tregaron Turfs 2 v 1 Felinfach
Aberdyfi 0 v 2 Cardigan
Llanidloes Res 1 v 3 Penparcau
Four Crosses Res P v P TSDUC - SDUC have withdrawn from the league
Penrhyncoch Res 1 v 4 Borth Utd Res
Maesyrhandir P v P Ffostrasol - Maesyrhandir have withdrawn from the competition
Llanilar P v P Builth Wells Res - Builth Wells have withdrawn from the competition
Llandysul 8 v 0 Machynlleth Res
Llanfyllin v Hay St Marys Res - Hay St Marys Res have withdrawn from the competition
Talgarth Town 1 v 0 Bont

 

Div Three

 

Crannog Res 1 v 0 Maesglas Res

Felinfach Res 1 v 5 Llanboidy Res

 

 

Saturday September 22nd 2018

 

Div One

 

Aberaeron Res 3 v 2 Bargod

Cardigan P v P Lampeter

Felinfach 0 v 3 Llandysul

Ffostrasol 2 v 2 Crannog

St Dogmaels 3 v 0 NCE

 

Div Two

 

Dewi Stars P v P St Dogmaels Res

New Quay 2 v 3 Maesglas

NCE Res P v P Aberporth

 

Div Three

 

Lampeter Res P v P Crannog Res

Maesglas Res 3 v 6 Felinfach Res

SDUC P v P Llanboidy Res

 

 

Saturday September 15th 2018

 

Div One

 

Bargod 4 v 2 Ffostrasol

Cardigan 0 v 2 Llanboidy

Llandysul 2 v 1 NCE

Lampeter 1 v 0 Crannog

St Dogmaels P v P Aberaeron Res

 

Div Two

 

Dewi Stars 2 v 2 Maesglas

Ffostrasol Res 2 v 3 Aberporth

NCE Res P v P St Dogmaels Res

New Quay 2 v 5 Llandysul Res

 

Div Three

 

Crannog Res 3 v 0 Lampeter Res *Pontgarreg pitch*

Maesglas Res 2 v 1 Llanboidy Res

 

 

Wednesday September 12th 2018

 

Div One

 

Lampeter 5 v 2 Ffostrasol

 

 

League Cup Draw - dates TBC

 

1st Round

 

St Dogmaels v NCE

Aberporth v Aberaeron Res

Cardigan v Llanboidy

Ffostrasol v New Quay

Lampeter v Crannog

SDUC v Maesglas

Llandysul v Bargod

Felinfach v Dewi Stars

 

 

Saturday September 8th 2018

 

Div One

 

Aberaeron Res 2 v 4 Crannog

Bargod 1 v 10 St Dogmaels

Cardigan 3 v 1 Felinfach

Lampeter P v P Ffostrasol - now Wednesday 12th

Llandysul 2 v 1 Llanboidy

 

Div Two

 

Aberporth 1 v 1 Dewi Stars

Ffostrasol Res 5 v 1 Llandysul Res

Maesglas 4 v 0 St Dogmaels Res

 

Div Three

 

Felinfach Res 0 v 8 Lampeter Res

Llanboidy Res 6 v 2 Maesglas Res

 

 

J. Emrys Morgan draw

 

1st Round

 

Kerry Res v Talybont
Llandrindod Wells Res v Newcastle Emlyn
Trefonen v Llanfechain
Trewern v Dewi Stars
Penybont v Bargod Rangers
Llangedwyn v Bishops Castle
Maesglas v Padarn Utd
Llanwddyn v Lampeter Town
Llanon v Meifod
Llanboidy v Welshpool Res
Llanymynech v St Harmon
Newtown Wanderers v St Dogmaels
Aberporth v Guilsfield Res
Waterloo Res v Newcastle
Brecon Northcote Res v New Quay
Caersws Res v Llanfair Utd Res
Felindre v Crannog
Aberaeron Res v Abermules Res
Tregaron Turfs v Felinfach
Aberdyfi v Cardigan
Llanidloes Res v Penparcau
Four Crosses Res v TSDUC
Bow St Res v Presteigne Res
Penrhyncoch Res v Borth Utd Res
Knighton Town Res v Forden
Maesyrhandir v Ffostrasol
Llanilar v Builth Wells Res
Llandysul v Machynlleth Res
Llanfyllin v Hay St Marys Res
Talgarth Town v Bont

 

 

Saturday September 1st 2018

 

Div One

 

Aberaeron Res 1 v 0 Cardigan

Felinfach 1 v 2 Crannog

Ffostrasol 0 v 3 Lampeter

Llanboidy 2 v 0 Bargod

Llandysul 1 v 2 St Dogmaels

 

Div Two

 

Aberporth 3 v 2 Ffostrasol Res

Maesglas 3 v 2 NCE Res

St Dogmaels Res 3 v 2 Llandysul Res

 

Div Three

 

Crannog Res 5 v 2 Felinfach Res

Lampeter Res 6 v 3 Llanboidy Res

 

 

Wednesday August 29th 2018

 

Div One

 

St Dogmaels 4 v 2 Cardigan

Felinfach 0 v 2 Ffostrasol

 

 

Tuesday August 28th 2018

 

Div One

 

Bargod 2 v 5 Crannog

Llandysul 2 v 1 Lampeter

NCE 1 v 0 Llanboidy

 

 

Saturday 25th August 2018

 

Div One

 

Cardigan 5 v 1 Llandysul

Lampeter P v P Crannog - Lampeter have requested their annual postponment

Llanboidy 3 v 4 Felinfach

St Dogmaels 6 v 1 Ffostrasol

 

 

Friday 24th August 2018

 

Div One

 

NCE 2 v 0 Aberaeron Res

 

 

Wednesday August 22nd 2018

 

Div One

 

Crannog 4 v 2 Cardigan

Bargod 1 v 3 NCE

Felinfach 3 v 2 Aberaeron Res

 

 

Tuesday August 21st 2018

 

Div One

 

Ffostrasol 2 v 4 Llandysul

Llanboidy 0 v 4 St Dogmaels

 

 

Cwpan Dai draw

 

Round 1 - to be played on October 6th


1 - Aberaeron Res v Penrhyncoch Res
2 - NCE v SDUC
3 - Bow St Res v Bargod
4 - Machynlleth Res v Felinfach
5 - Cardigan v Crannog
6 - Llanilar v Tywyn Bryncrug Res
7 - Penparcau v Ffostrasol
8 - Talybont v Borth Res
9 - Dewi Stars v Padarn
10 - Llandysul v Lampeter
11 - Llanboidy v Aberporth
12 - St Dogmaels v Llanon
13 - Bont v NQ
14 - Maesglas v Aberdyfi
15 - Tregaron v Dolgellau Res
16 - UWA Res

 

Round 2 -To be played November 3rd

 

10 v 2
8 v13
14 v 5
16 v 6
1 v 7
12 v 4
9 v 15
11 v 3

 

 

League structure

 

Following the extended deadline of 4th August for confirmation of entries for the forthcoming season, we can confirm that Cilgerran will not be fielding a side but that all other teams that finished last season will be.

 

Therefore we will be running with three divisions with the first division starting on 21st/22nd August and a second midweek round of games on 28th/29th with games for Division 1 on 25th August also. Division 2 and 3 will start from Saturday 1st September.

 

Fixtures for the first two rounds of division 1 games will be announced on Sunday 5th August at 8PM. Fixtures for September games will be announced on 12th August.

 

 

Registrations

 

Registrations are now being accepted for the 2018-19 season. Please note that due to significant changes to the forms from last year, we can only accept registrations on the new 2018-19 forms. A copy of the new form can be found via the following link:-

 

Registration form 2018-19

 

We have also received paper copies from the FAW so if clubs would like to arrange for collection of these forms from the league, please contact Aled or Geraint.

 

They can also be downloaded from the FAW website if you prefer.

 

 

Thursday May 31st 2018

 

Percy Eldridge Cup

Final - at Ffostrasol

 

NCE Res 4 v 2 Crannog Res

 

 

Friday May 25th 2018

 

Bay Cup

Final - at Ffostrasol

 

St Dogmaels 8 v 2 Dewi Stars

 

 

Wednesday May 23rd 2018

 

Div Two

 

Llanboidy 5 v 0 New Quay

NCE Res 10 v 2 Lampeter Res

 

 

Tuesday May 22nd 2018

 

Div One

 

Llandysul 2 v 2 NCE

 

Div Three

 

St Dogmaels Res 5 v 1 Maesglas Res *St Dogmaels win Division 3*

 

 

Saturday May 19th 2018

 

Div One

 

Cardigan 2 v 1 Cilgerran

NCE 8 v 3 Ffostrasol

 

Div Three

 

St Dogmaels Res 13 v 1 SDUC *played in SDUC*

 

 

Friday May 18th 2018

 

South Cards Cup

Final - at Llandysul

 

Maesglas 0 v 2 Llanboidy

 

 

Wednesday May 16th 2018

 

Div Two

 

Lampeter Res 0 v 0 Aberporth

 

Div Three

 

Ffostrasol Res 1 v 2 St Dogmaels Res

 

 

Tuesday May 15th 2018

 

Bay Cup

Semi Finals

 

St Dogmaels 3 v 2 Crannog

Dewi Stars 5 v 5 NCE - aet (4-4 after 90 mins) - Dewi Stars win 6-5 on penalties

 

South Cards Cup

Semi Final

 

NCE Res 3 v 3 Llanboidy - aet (3-3 after 90 mins) - Llanboidy win 5-4 on penalties

 

Div One

 

Ffostrasol 6 v 0 Cardigan

 

Div Two

 

Llandysul Res 3 v 0 Bargod

 

 

Saturday May 12th 2018

 

Div One

 

Aberaeron Res 2 v 2 Cilgerran

Felinfach 5 v 2 Cardigan

Ffostrasol 0 v 3 St Dogmaels

Lampeter 2 v 1 NCE *Lampeter are Division 1 champions*

 

Div Two

 

Llanboidy P v P New Quay

 

Div Three

 

Maesglas Res 16 v 1 SDUC

 

 

Friday May 11th 2018

 

Percy Eldridge Cup

Final - at Ffostrasol

 

Crannog Res/St Dogmaels Res P v P NCE Res

 

Div Three

 

Llanboidy Res 2 v 2 Ffostrasol Res

 

 

Thursday May 10th 2018

 

Div Three

 

Felinfach Res 2 v 4 Maesglas Res

 

 

Wednesday May 9th 2018

 

Bay Cup

Quarter Finals

 

Cardigan 2 v 3 St Dogmaels

Cilgerran 1 v 2 Crannog

NCE 3 v 1 Felinfach

 

Div One

 

Ffostrasol 0 v 5 Lampeter

 

 

Tuesday May 8th 2018

 

Percy Eldridge Cup

Semi Final

 

Llandysul Res 0 v 4 NCE Res

 

 

Monday May 7th 2018

 

Cwpan Coffa Dai Dynamo Davies

Final - @ Park Avenue, Aberystwyth

 

Ffostrasol 3 v 2 NCE

 

 

Saturday May 5th 2018

 

Bay Cup

1st Round

 

Cilgerran 3 v 2 Maesglas

 

Percy Eldridge Cup

Semi Final

 

Crannog Res A v A St Dogmaels Res

 

Div Three

 

Maesglas Res P v P SDUC

 

 

Friday May 4th 2018

 

Bay Cup

1st Round

 

Crannog 2 v 0 Llanboidy

Ffostrasol 1 v 6 St Dogmaels

Felinfach 2 v 1 Llandysul

NCE 2 v 0 Lampeter

 

 

Thursday May 3rd 2018

 

Div Three

 

Felinfach Res 5 v 3 SDUC

 

 

Wednesday May 2nd 2018

 

Percy Eldridge Cup

2nd Round

 

Llandysul Res 5 v 2 Maesglas Res

 

Div One

 

Cilgerran 1 v 0 Llandysul

Ffostrasol P v P Lampeter *Lampeter have requested their annual postponment*

NCE 3 v 0 Cardigan

 

Div Two

 

Maesglas 1 v 3 NCE Res

 

 

Tuesday May 1st 2018

 

Percy Eldridge Cup

2nd Round

 

Lampeter Res 1 v 3 St Dogmaels Res

 

 

Monday April 30th 2018

 

Youth Cup

Final @ Ffostrasol

 

Dewi Stars 0 v 3 NCE

 

 

Saturday April 28th 2018

 

League Cup

Final - at Aberaeron

 

NCE 5 v 1 Llandysul

 

Bay Cup

1st Round

 

Cardigan 5 v 2 Aberaeron Res

 

Quarter Final

 

Dewi Stars P v P New Quay - New Quay unable to raise a side

 

Percy Eldridge Cup

2nd Round

 

Lampeter Res P v P St Dogmaels Res - now Wednesday

 

Div One

 

Felinfach 1 v 3 St Dogmaels

Ffostrasol 0 v 3 Crannog

Cilgerran 0 v 4 Lampeter

 

Div Three

 

Maesglas Res 2 v 7 Ffostrasol Res

SDUC 0 v 3 Felinfach Res (2)

 

 

Friday April 27th 2018

 

Div Two

 

Llandysul Res 3 v 4 Llanboidy

 

 

Thursday April 26th 2018

 

Div Three

 

Ffostrasol Res 1 v 0 Felinfach Res

 

 

Wednesday April 25th 2018

 

Cwpan Coffa Dai Dynamo Davies

Semi Final - at Bargod

 

Cardigan 2 v 4 NCE

 

Div One

 

Lampeter 2 v 5 Crannog

 

 

Tuesday April 24th 2018

 

South Cards Cup

2nd Round

 

Llanboidy P v P St Dogmaels Res - St Dogmaels unable to raise a side

 

Semi Final

 

Maesglas 4 v 2 Llandysul Res

 

Div One

 

Felinfach 1 v 4 Ffostrasol

Llandysul 7 v 2 Aberaeron Res

St Dogmaels 4 v 0 Cilgerran

 

Div Two

 

NCE Res P v P Lampeter Res

 

Div Three

 

Ffostrasol Res P v P Felinfach Res

 

 

Saturday April 21st 2018

 

Bay Cup

1st Round

 

Aberporth P v P New Quay - Aberporth unable to raise a side

 

South Cards Cup

2nd Round

 

Bargod 4 v 4 Maesglas - aet - (3-3 after 90 mins) - Maesglas win 7-6 on penalties

 

Percy Eldridge Cup

2nd Round

 

Ffostrasol Res 0 v 5 NCE Res

 

Div One

 

Dewi Stars 4 v 3 Ffostrasol

Felinfach 7 v 1 Cilgerran

Lampeter P v P Crannog

Llandysul 2 v 0 Cardigan

NCE 1 v 2 St Dogmaels

 

Div Two

 

Llanboidy 7 v 0 Lampeter Res

 

Div Three

 

Maesglas Res 5 v 3 Felinfach Res (2)

St Dogmaels Res 5 v 0 Llanboidy Res (2)

 

 

Thursday April 19th 2018

 

Percy Eldridge Cup

2nd Round

 

Felinfach Res 0 v 1 Crannog Res

 

 

Wednesday April 18th 2018

 

Cwpan Coffa Dai Dynamo Davies

Semi Final - at Lampeter

 

Ffostrasol 5 v 1 Llandysul

 

Div One

 

Cardigan 2 v 2 Crannog

Cilgerran 1 v 4 NCE

 

Div Two

 

Llandysul Res 2 v 1 Lampeter Res

Maesglas 2 v 4 Bargod

New Quay 1 v 4 NCE Res

 

Div Three

 

St Dogmaels Res 7 v 2 Llanboidy Res

 

 

Monday April 16th 2018

 

Div One

 

NCE 7 v 1 Aberaeron Res

 

 

Saturday April 14th 2018

 

Cwpan Coffa Dai Dynamo Davies

Quarter Final

 

Cardigan 6 v 1 Llanboidy

Cilgerran 1 v 2 Ffostrasol

 

Bay Cup

1st Round

 

Dewi Stars 3 v 2 Bargod

 

Div One

 

Aberaeron Res 2 v 5 Crannog

Llandysul 1 v 2 Lampeter

St Dogmaels 4 v 1 NCE

 

Div Two

 

Maesglas 1 v 1 Lampeter Res

NCE Res 2 v 1 Aberporth

 

Div Three

 

Llanboidy Res 4 v 0 St Dogmaels Res

Ffostrasol Res 2 v 0 Maesglas Res (2)

 

 

Wednesday April 11th 2018

 

Div One

 

Crannog 3 v 4 NCE

Ffostrasol 3 v 1 Cilgerran

Llandysul A v A Aberaeron Res - injury led to game being abandoned

 

Div Two

 

Llanboidy 6 v 1 NCE Res

 

 

Tuesday April 10th 2018

 

Div Three

 

St Dogmaels Res 6 v 2 Maesglas Res

 

 

Monday April 9th 2018

 

Youth Cup

Semi Finals

 

Felinfach 0 v 3 Dewi Stars
NCE 7 v 2 Llanboidy

 

 

Saturday April 7th 2018

 

Cwpan Coffa Dai Dynamo Davies

Quarter Finals

 

NCE 5 v 1 Felinfach

Cardigan P v P Llanboidy

 

Bay Cup

1st Round

 

Dewi Stars P v P Bargod

Cilgerran P v P Maesglas

 

Percy Eldridge Cup

2nd Round

 

Felinfach Res P v P Crannog Res

Llandysul Res P v P Maesglas Res

 

Div One

 

St Dogmaels 1 v 1 Llandysul

Lampeter P v P Crannog

 

Div Two

 

New Quay P v P NCE Res

 

Div Three

 

Llanboidy Res P v P St Dogmaels Res

 

 

Friday April 6th 2018

 

Div One

 

Aberaeron Res 0 v 0 Ffostrasol

 

 

Thursday April 5th 2018

 

Youth Cup

1st Round

 

St Dogmaels P v P Llanboidy - St Dogmaels unable to raise a side
Felinfach P v P Cardigan - Cardigan unable to raise a side
Dewi Stars 3 v 1 Ffostrasol
NCE 9 v 0 Llandysul

 

 

Wednesday April 4th 2018

 

Div One

 

Cilgerran P v P NCE

Crannog 1 v 1 St Dogmaels

Lampeter 3 v 1 Llandysul

 

Div Two

 

Llandysul Res P v P Lampeter Res

Llanboidy P v P NCE Res

Maesglas 2 v 3 Aberporth

 

 

Tuesday April 3rd 2018


Div One

 

Cardigan 3 v 2 Ffostrasol

 

Div Three

 

St Dogmaels Res P v P Maesglas Res

 

 

Monday April 2nd 2018

 

League Cup

Final - at Aberaeron

 

NCE P v P Llandysul

 

 

Saturday March 31st 2018

 

Div One

 

Cilgerran 1 v 2 Felinfach

Dewi Stars P v P Ffostrasol - now at Ffostrasol

Ffostrasol 2 v 1 Dewi Stars

St Dogmaels 3 v 0 Lampeter

 

Percy Eldridge Cup

2nd Round

 

Ffostrasol Res P v P NCE Res - Ffostrasol firsts now playing at home

 

Div Two

 

Aberporth 1 v 0 Llanboidy

Lampeter Res 1 v 5 New Quay

 

Div Three

 

Llanboidy Res 24 v 0 Felinfach Res (2)

 

 

Friday March 30th 2018

 

J. Emrys Morgan Cup

Final

 

Four Crosses 0 v 5 NCE - at Rhayader

 

 

Wednesday March 28th 2018

 

Div One

 

Llandysul 3 v 0 Ffostrasol

 

Div Two

 

Bargod 0 v 1 Llandysul Res

 

 

Monday March 26th 2018

 

Div One

 

NCE 7 v 2 Felinfach - played at Richmond Park, Carmarthen

 

 

Saturday March 24th 2018

 

Cwpan Coffa Dai Dynamo Davies

2nd Round

 

Felinfach 3 v 2 Lampeter - aet - 2-2 after 90 minutes

 

South Cards Cup

1st Round

 

Ffostrasol Res 0 v 2 Bargod

Llanboidy P v P Lampeter Res - Lampeter unable to raise a side

 

Percy Eldridge Cup

1st Round

 

Llandysul Res 2 v 0 Llanboidy Res

 

Div One

 

Cardigan 0 v 6 NCE

Cilgerran 1 v 1 Aberaeron Res

Dewi Stars 0 v 4 Llandysul

St Dogmaels 8 v 3 Ffostrasol

 

Div Two

 

Aberporth 1 v 4 NCE Res

Maesglas 4 v 1 New Quay

 

J. Emrys Morgan Cup

Semi Final

 

Forden v Four Crosses - at Latham Park, Newtown

 

 

Monday March 19th 2018

 

J. Emrys Morgan Cup

Semi Final

 

Newcastle Emlyn 3 v 0 Lampeter - at Richmond Park, Carmarthen

 

 

Saturday March 17th 2018

*Llanboidy firsts have requested their annual postponement*

League Cup

Semi Finals

 

NCE 3 v 1 Ffostrasol - at Aberaeron

St Dogmaels 1 v 2 Llandysul - at Bargod

 

South Cards Cup

1st Round

 

Aberporth 4 v 5 Maesglas - aet

St Dogmaels Res 11 v 0 Felinfach Res

 

2nd Round

 

NCE Res P v P New Quay - New Quay unable to raise a side

Llandysul Res P v P Crannog Res - Crannog unable to raise a side

 

Div One

 

Cardigan 0 v 5 Aberaeron Res

Cilgerran P v P Lampeter - Cilgerran unable to raise a side

Crannog 3 v 1 Dewi Stars

 

Div Two

 

Lampeter Res 0 v 6 Bargod

 

Div Three

 

Ffostrasol Res 11 v 0 SDUC

Maesglas Res 4 v 3 Llanboidy Res (2)

 

J. Emrys Morgan Cup

Semi Final

 

Forden A v A Four Crosses - at Latham Park, Newtown - match abandoned just before half time because of heavy snow

 

 

Saturday March 10th 2018

 

League Cup

Quarter Finals

 

Ffostrasol 6 v 0 Aberaeron Res

Llandysul 2 v 1 Lampeter

 

South Cards Cup

1st Round

 

Aberporth P v P Maesglas

St Dogmaels Res P v P Felinfach Res

Llanboidy P v P Lampeter Res

 

2nd Round

 

NCE Res P v P New Quay

 

Div One

 

Cardigan P v P NCE

Crannog P v P St Dogmaels

Dewi Stars 3 v 3 Felinfach

 

Div Two

 

Bargod P v P Llandysul Res

 

Div Three

 

Maesglas Res P v P Ffostrasol Res

SDUC 3 v 4 Llanboidy Res (2) - on College astro turf

Felinfach Res 0 v 13 St Dogmaels Res (2) - at Dihewyd

 

 

Cup draws


South Cards Cup

Semi Finals

 

NCE Res/New Quay v Llanboidy Res/Lampeter Res/St Dogmaels Res/Felinfach Res
Ffostrasol Res/Bargod/Aberporth/Maesglas v Llandysul Res/Crannog Res

 

 

Percy Eldridge Cup

Semi Finals

 

Felinfach/Crannog v Lampeter/St Dogmaels
Llandysul/Llanboidy/Maesglas v Ffostrasol/NCE

 

 

Bay Cup

1st Round

 

1 - Crannog v Llanboidy
2 - Cilgerran v Maesglas
3 - Ffostrasol v St Dogmaels 
4 - Felinfach v Llandysul
5 - Dewi Stars v Bargod
6 - Aberporth v New Quay 
7 - Cardigan v Aberaeron Res
8 - NCE v Lampeter

 

Quarter Finals

 

A - 7 v 3
B - 2 v 1
C - 8 v 4
D - 5 v 6

 

Semi Finals

 

A v B
D v C

 

 

Youth Cup

1st Round

 

St Dogmaels v Llanboidy
Felinfach v Cardigan
Dewi Stars v Ffostrasol
NCE v Llandysul

 

Semi Finals

 

2 v 3
4 v 1

 

 

Saturday March 3rd 2018

 

League Cup

Quarter Finals

 

Ffostrasol P v P Aberaeron Res

Llandysul P v P Lampeter

 

South Cards Cup

1st Round

 

Aberporth P v P Maesglas

St Dogmaels Res P v P Felinfach Res

Llanboidy P v P Lampeter Res

 

2nd Round

 

NCE Res P v P New Quay

 

Div One

 

Cardigan P v P NCE

Crannog P v P St Dogmaels

Dewi Stars P v P Felinfach

 

Div Two

 

Bargod P v P Llandysul Res

 

Div Three

 

Maesglas Res P v P Ffostrasol Res

SDUC P v P Llanboidy Res (2)

 

 

Saturday February 24th 2018

 

Cwpan Coffa Dai Dynamo Davies

Quarter Final


Padarn 0 v 4 Llandysul

 

League Cup

2nd Round

 

Ffostrasol P v P Cilgerran - Cilgerran unable to raise a side

 

Quarter Final

 

Bargod 0 v 8 NCE

St Dogmaels 5 v 1 Felinfach

 

Div One

 

Crannog 3 v 3 Ffostrasol

Lampeter 7 v 1 Cardigan

 

Div Two

 

Aberporth 10 v 0 Lampeter Res

Llandysul Res P v P Llanboidy

NCE Res 2 v 0 Maesglas

New Quay 4 v 2 Crannog Res

 

Div Three

 

Felinfach Res P v P St Dogmaels Res (2)

Maesglas Res P v P Ffostrasol Res

Llanboidy Res 15 v 0 SDUC

 

 

Sunday February 18th 2018

 

Div Three

 

SDUC 3 v 1 Maesglas Res (2)

 

 

Saturday February 17th 2018

 

J. Emrys Morgan Cup

5th Round

 

Newcastle Emlyn 3 v 1 Ffostrasol - aet

Lampeter 2 v 1 Felinfach

 

Cwpan Coffa Dai Dynamo Davies

2nd Round

 

Cilgerran 3 v 2 Aberporth

 

Div One

 

Aberaeron Res 3 v 1 Cardigan

Crannog 1 v 4 Llandysul

Dewi Stars 1 v 4 St Dogmaels

 

Div Two

 

Llanboidy 3 v 2 Maesglas

Llandysul Res 3 v 1 Crannog Res

New Quay 1 v 9 Bargod

 

Div Three

 

Felinfach Res 0 v 13 Ffostrasol Res

St Dogmaels Res P v P Llanboidy Res

 

 

News

 

It is with sadness that we announce the death of former League Chairman and Life Member Joe Latter aged 88.

 

For his many friends he will always be remembered as Mr Gwili Rangers and to his delight in 1990 they gained promotion to the First Division as well as winning the Ceredigion Cup. In the same year he was elected League Chairman.

 

In his memory all clubs are asked to honour his memory and contribution to local football by observing a minute silence before the start of Saturday's games.

 

 

Saturday February 10th 2018

 

J. Emrys Morgan Cup - KO: 1.30 PM

5th Round

 

Newcastle v Forden United

Tregaron Turfs 1 v 2 Four Crosses

Newcastle Emlyn P v P Ffostrasol

Lampeter P v P Felinfach

 

Cwpan Coffa Dai Dynamo Davies

2nd Round

 

Cilgerran P v P Aberporth

 

Quarter Final

 

Padarn P v P Llandysul

 

Div One

 

Cardigan P v P Crannog

Dewi Stars P v P St Dogmaels

 

Div Two

 

Llanboidy P v P Maesglas

Llandysul Res P v P Bargod

New Quay P v P NCE Res

 

Div Three

 

Felinfach Res P v P Ffostrasol Res

Maesglas Res P v P Llanboidy Res (2)

SDUC 0 v 6 St Dogmaels Res (2)

 

 

Saturday February 3rd 2018

* - St Dogmaels firsts and reserves and Llandysul firsts have requested their annual postponement

 

Cwpan Coffa Dai Dynamo Davies

2nd Round

 

NCE 4 v 3 Bargod

 

Div One

 

Cilgerran P v P Aberaeron Res

Cardigan P v P Crannog

Felinfach P v P Ffostrasol

 

Div Two

 

Llanboidy P v P NCE Res

Maesglas P v P Aberporth

New Quay P v P Crannog Res

 

Div Three

 

Ffostrasol Res P v P Maesglas Res (2)

SDUC 2 v 4 Felinfach Res

 

 

Friday February 2nd 2018

 

Div One

 

Lampeter 5 v 1 Dewi Stars

 

 

Sunday January 28th 2018

 

SDUC 3 v 6 Ffostrasol Res

 

 

Saturday January 27th 2018

 

CWFA Challenge Cup

 

Bow St 2 v 1 Newcastle Emlyn

Knighton/Berriew v Tywyn Bryncrug/Hay St Marys

Caersws v Welshpool/Penrhyhncoch

Waterloo Rovers v Dyffryn Banw/Brecon Northcote

Llanfair United v Forden/Kerry

Llanidloes v Guilsfield

Radnor Valley v Llandrindod Wells

Churchstoke v Builth Wells

 

League Cup

2nd Round

 

Ffostrasol P v P Cilgerran

 

Div One

 

Aberaeron Res P v P Cardigan
Dewi Stars P v P Felinfach
Lampeter P v P Crannog
St Dogmaels P v P Llandysul

 

Div Two

 

Aberporth P v P Llanboidy
Bargod P v P Llandysul Res
Maesglas P v P Lampeter Res
New Quay P v P NCE Res

 

Div Three

 

Felinfach Res P v P Maesglas Res

Llanboidy Res P v P St Dogmaels Res

SDUC P v P Ffostrasol Res (2)

 

 

Sunday January 21st 2018

 

Div Three

 

SDUC P v P Maesglas Res

 

 

Saturday January 20th 2018

 

League Cup

2nd Round

 

Bargod 5 v 4 Crannog - aet. 3-3 after 90 minutes

Cilgerran P v P Ffostrasol

 

Div One

 

Aberaeron Res 1 v 4 Lampeter

Cardigan 1 v 0 Dewi Stars

Llandysul 3 v 2 Felinfach

St Dogmaels P v P NCE

 

Div Two

 

Aberporth 1 v 0 Llandysul Res

Crannog Res 0 v 4 Llanboidy

Lampeter Res P v P New Quay

NCE Res P v P Maesglas

 

Div Three

 

Felinfach Res 1 v 13 Llanboidy Res *played at Dihewyd*

Ffostrasol Res 4 v 1 St Dogmaels Res

Maesglas Res P v P SDUC *switched to SDUC on Sunday 21st*

 

 

Wednesday January 17th 2018

 

Div One

 

NCE A v A Ffostrasol - match abandoned. Problems with floodlights.

 

 

Saturday January 13th 2018

* - Felinfach Res have requested their annual postponement

 

CWFA Challenge Cup

3rd Round

 

New Quay 0 v 14 Churchstoke

 

J. Emrys Morgan Cup

4th Round

 

Newcastle Emlyn 5 v 1 Crannog

Newtown Wanderers 0 v 2 Lampeter

Newcastle v Llanrhaeadr YM

Dewi Stars 1 v 2 Forden

Cilgerran 2 v 6 Tregaron Turfs

Ffostrasol 3 v 2 Rhayader Town

Four Crosses v Bishops Castle

Builth Wells 2 v 4 Felinfach

 

Div One

 

Aberaeron Res 2 v 6 Llandysul

St Dogmaels 5 v 3 Cardigan

 

Div Two

 

Bargod 2 v 2 NCE Res

Crannog Res 2 v 2 Maesglas

Lampeter Res 0 v 8 Llanboidy

Llandysul Res 1 v 1 Aberporth

 

Div Three

 

Llanboidy Res P v P St Dogmaels Res

SDUC 0 v 7 Ffostrasol Res

 

 

Cup Draws:-

 

League Cup

3rd Round

 

1 St Dogmaels v Felinfach
2 Llandysul v Lampeter
3 Bargod/Crannog v NCE
4 Cilgerran/Ffostrasol v Aberaeron

 

Semi-Finals

 

3 v 4
1 v 2

 

South Cards Cup

1st Round


Aberporth v Maesglas
St Dogmaels v Felinfach
Ffostrasol Res v Bargod
Llanboidy v Lampeter Res

 

2nd Round


Ffostrasol Res/Bargod v Aberporth/Maesglas

NCE Res v New Quay

Llandysul Res v Crannog Res

Llanboidy/Lampeter Res v St Dogmaels Res/Felinfach Res

 

Percy Eldridge Cup

1st Round

 

Llandysul v Llanboidy

 

2nd Round

 

Ffostrasol v NCE
Felinfach v Crannog
Llandysul/Llanboidy v Maesglas
Lampeter v St Dogmaels

 

 

Saturday January 6th 2018

 

CWFA Challenge Cup

3rd Round

 

Knighton Town v Berriew

Builth Wells v Llandysul

Carno v Bow St

Bishops Castle v Llanfair Utd

Montgomery v Llanidloes

Newcastle Emlyn 3 v 1 Four Crosses - aet

Tywyn Bryncrug v Hay St Marys

New Quay P v P Churchstoke

Radnor Valley v Llanrhaeadr YM 

Llandrindod Wells v Borth

Waterloo Rovers v Presteigne

Dyffryn Banw v Brecon Northcote

Forden v Kerry

 

Cwpan Coffa Dai Dynamo Davies

2nd Round

 

Bont 1 v 3 Cardigan

 

Div One

 

Cilgerran P v P Aberaeron Res

Crannog 5 v 2 Felinfach

Ffostrasol P v P St Dogmaels

Lampeter P v P Dewi Stars

 

Div Two

 

Aberporth P v P Lampeter Res

Llanboidy 1 v 2 Bargod

Llandysul Res P v P Crannog Res

Maesglas P v P NCE Res

 

Div Three

 

Felinfach Res P v P Ffostrasol Res

St Dogmaels Res P v P Llanboidy Res

 

 

Saturday December 30th 2017

 

J. Emrys Morgan Cup

3rd Round

 

Knighton Town 1 v 16 Newcastle Emlyn

Builth Wells v Llanfair Utd

 

Div One

 

Aberaeron Res P v P Ffostrasol

Cardigan P v P Cilgerran

Dewi Stars P v P Felinfach

Lampeter P v P Crannog

St Dogmaels P v P Llandysul

 

Div Two

 

Aberporth P v P Llandysul Res

Crannog Res P v P Maesglas

Llanboidy P v P Lampeter Res

New Quay P v P NCE Res

 

Div Three

 

Felinfach Res P v P Llanboidy Res

Maesglas Res P v P St Dogs Res

 

 

Boxing Day 2016

 

Div One

 

Crannog 3 v 2 Cilgerran

Dewi Stars 3 v 1 Aberaeron Res

Lampeter 3 v 2 Felinfach

Llandysul P v P NCE

St Dogmaels P v P Cardigan

 

Div Two

 

Llanboidy P v P Maesglas

New Quay 3 v 1 Aberporth

 

 

J. Emrys Morgan Cup draw

 

4th Round

 

Knighton Town or Newcastle Emlyn v Crannog
Newtown Wanderers v Lampeter
Newcastle v Llanrhaeadr YM or Brecon Northcote
Dewi Stars v Forden
Cilgerran v Tregaron Turfs
Ffostrasol v Rhayader Town
Four Crosses v Bishops Castle
Builth Wells or Llanfair U v Felinfach

 

 

Saturday December 16th 2017

 

J. Emrys Morgan Cup

3rd Round

 

Bishops Castle 4 v 1 Llangedwyn 

Knighton Town P v P Newcastle Emlyn

Newcastle 2 v 1 Bont

Aberdyfi 2 v 7 Felinfach

Builth Wells P v P Llanfair United

 

Cwpan Coffa Dai Dynamo Davies

2nd Round

 

Penrhyncoch Res 0 v 12 Llandysul

 

Div Two

 

Llanboidy P v P NCE Res

 

 

Saturday December 9th 2017

 

J. Emrys Morgan Cup - KO: 1.30 PM

3rd Round

 

Ffostrasol 6 v 0 Presteigne

Cilgerran P v P Penparcau - Penparcau have conceded the game

St Dogmaels 0 v 1 Tregaron Turfs

Aberdyfi P v P Felinfach

Builth Wells P v P Llanfair

 

Cwpan Coffa Dai Dynamo Davies

2nd Round

 

Bont P v P Cardigan

 

League Cup

2nd Round

 

NCE 4 v 0 Llanboidy

 

Div One

 

Crannog 1 v 2 Aberaeron Res

Dewi Stars P v P Llandysul

 

Div Two

 

Aberporth 10 v 0 New Quay

Bargod 11 v 0 Crannog Res

Llandysul Res 2 v 2 Maesglas

 

Div Three

 

Felinfach Res P v P Ffostrasol Res

Llanboidy Res 7 v 1 Maesglas Res

SDUC P v P St Dogmaels Res (2)

 

 

Saturday December 2nd 2017

 

CWFA Cup

1st Round

 

Brecon Northcote v Aberdyfi

Llanymynech v Newcastle Emlyn

 

J. Emrys Morgan Cup

2nd Round

 

Penrhyncoch Res 2 v 3 Knighton Town

Caersws 2 v 3 Newcastle

Llanfair 1 v 0 Abermule - aet

 

3rd Round

 

Llandysul 3 v 4 Forden
Newtown Wanderers 2 v 1 Llanidloes
Waterloo Rovers 0 v 1 Four Crosses
Ffostrasol P v P Presteigne
Lampeter 4 v 1 Meifod
Cilgerran Rovers P v P Penparcau
Crannog 4 v 1 Padarn
Dewi Stars 4 v 1 Bargod Rangers
St Dogmaels P v P Tregaron Turfs - St Dogmaels pitch unplayable
Rhayader 5 v 4 Guilsfield - aet

 

League Cup

2nd Round

 

Aberaeron Res P v P SDUC - SDUC unable to raise a side

 

Div One

 

Aberaeron Res 0 v 2 St Dogmaels

Felinfach P v P Cardigan

 

Div Two

 

Aberporth P v P Lampeter Res - Lampeter unable to raise a side

Llanboidy 10 v 0 Crannog Res

New Quay 1 v 5 Llandysul Res

NCE Res P v P Maesglas - NCE unable to raise a side

 

Div Three

 

Maesglas Res P v P St Dogmaels Res - Maeasglas pitch unplayable

 

 

Saturday November 25th 2017

 

CWFA Cup

1st Round

 

Four Crosses 9 v 0 Talgarth

Montgomery 4 v 1 Llansanfraid Village

Brecon Northcote v Aberdyfi

Llandysul 5 v 1 Felinfach

New Quay 5 v 1 Penybont

Abermule 0 v 2 Dyffryn Banw

Bishops Castle v Llangedwyn

Presteigne 5 v 2 Newbridge

Hay St Marys 6 v 0 Llanilar

Llanymynech P v P Newcastle Emlyn

Forden v Padarn Utd

Aberystwyth University 2 v 3 Borth

Trewern 3 v 5 Waterloo Rovers

Builth Wells v Dolgellau Athletic

 

J. Emrys Morgan Cup

2nd Round

 

Brecon Northcote P v P Llanfechain

Penrhyncoch Res P v P Knighton Town

Caersws P v P Newcastle

Bow St 0 v 1 Cilgerran

 

Cwpan Coffa Dai Dynamo Davies

1st Round

 

Cardigan 1 v 0 Borth Res - aet. 0-0 after 90 mins

 

2nd Round

 

Llanboidy 4 v 1 Machynlleth Res

 

Div One

 

Ffostrasol 3 v 2 Aberaeron Res

Lampeter P v P Crannog

St Dogmaels 5 v 1 Dewi Stars

 

Div Two

 

Aberporth P v P Llandysul Res

Maesglas P v P Bargod

NCE Res P v P Lampeter Res

 

Div Three

 

Felinfach Res P v P Ffostrasol Res

SDUC 4 v 2 Llanboidy Res

 

 

Saturday November 18th 2017

* - Maesglas have requested their annual postponment for both teams

* - Aberporth have requested their annual postponement

 

J. Emrys Morgan Cup

2nd Round

 

Talybont 0 v 9 Forden

 

Cwpan Coffa Dai Dynamo Davies

1st Round

 

Cardigan P v P Borth Res

SDUC 0 v 15 Lampeter

 

2nd Round

 

NCE P v P Bargod

Cilgerran P v P Aberporth

 

League Cup

2nd Round

 

Cilgerran P v P Ffostrasol

Llandysul 7 v 3 Dewi Stars

 

Div One

 

Crannog P v P Aberaeron Res

Felinfach P v P St Dogmaels

 

Div Two

 

Llanboidy P v P Crannog Res

New Quay P v P NCE Res

 

Div Three

 

Ffostrasol Res P v P Llanboidy Res (2)

St Dogs Res P v P Felinfach Res (2)

 

 

J. Emrys Morgan Cup draw - Round 3

 

Llandysul v Talybont/Forden
Newtown Wanderers v Llanidloes
Waterloo Rovers v Four Crosses
Aberdyfi v Felinfach
Llanrhaeadr YM v Brecon Northcote/Llanfechain
Penrhyncoch/Knighton v Newcastle Emlyn
Ffostrasol v Presteigne
Caersws/Newcastle v Bont
Lampeter v Meifod
Bow St/Cilgerran Rovers v Penparcau
Crannog v Padarn
Dewi Stars v Bargod Rangers
St Dogmaels v Tregaron Turfs
Rhayader v Guilsfield
Builth Wells v Llanfair/Abermule
Bishops Castle v Llangedwyn 

 

 

Saturday November 11th 2017

* - Bargod have requested their annual postponement

 

J. Emrys Morgan Cup

2nd Round

 

Bow St P v P Cilgerran Rovers

Presteigne 4 v 2 St Harmon

Caersws P v P Newcastle

Llanfair Utd P v P Abermule

Penryhncoch Res P v P Knighton Res

Talybont P v P Forden

 

Cwpan Coffa Dai Dynamo Davies

2nd Round

 

Padarn 4 v 1 Tregaron

Ffostrasol 2 v 1 Crannog

Llanboidy P v P Machynlleth

 

League Cup

2nd Round

 

St Dogmaels 6 v 0 Cardigan

Lampeter 11 v 3 Maesglas

 

Div One

 

Aberaeron Res 1 v 3 Felinfach

NCE 7 v 1 Dewi Stars

 

Div Two

 

Aberporth P v P NCE Res

Crannog Res 2 v 1 Lampeter Res

New Quay P v P Llandysul Res

 

Div Three

 

Felinfach Res P v P Llanboidy Res

Maesglas Res P v P Ffostrasol Res

SDUC 3 v 9 St Dogmaels Res

 

 

Regions Cup

 

Many thanks to all those clubs who provided names for the Costcutter league team.
With the exodus of some very talented Llandysul players,plus late withdrawals from other clubs due to unavailability on the night or injuries (Cardigan 3,St.Dogmaels 1,Crannog 1 and NCE 1) we still had over 40 players to choose from-a thankless task!
My thanks go to Terry Jones (Lampeter) and Owain Thomas (NCE) for their valuable input during our lengthy meeting at Ffostrasol as we attempted to piece together a balanced squad.


Current form was a key factor in our selection.


Details.

 

Date: Monday November 13th 2017.

Venue: Park Avenue, Aberystwyth

KO: 8.00 PM    

Players to arrive by 7.00 PM at the latest. Any transport problems please contact me (details below)
                                                                                          Squad (in alphabetical order):-


1. Ben Davies (Cardigan) vice captain.
2. Daniel Davies (NCE)
3. Rhys Davies (Crannog)
4. Jon Durbridge (Llandysul) GK
5. Marc Evans (Lampeter) captain.
6. Christy Gale (Lampeter)
7. Mike Glover (Crannog)           

8. Craig Gordon (NCE)

9. Adrian Hazelby (NCE)
10. Huw Jones (NCE)
11. Jason Jones (Lampeter)
12. Jake Kelly (NCE)
13. John Lumb (Cardigan)
14. Sam Skinner (NCE)
15. Justin Smith (St.Dogmaels) GK
16. Jason Williams (St.Dogmaels)

 

On Standby

 

a. George Colvern (Crannog)
b. Rhys Jones (St.Dogmaels)
c. Graham Keen (Maesglas)  GK
d. Scott Mayes (Llandysul)
e. Adam Williams (St.Dogmaels)


Apologies to those not selected.There are some very talented players not in the squad.
If anyone is unavailable please contact me via either -phone 07817689650 (Mobile) or 01974831221 (home) jj.tynfron@btopenworld.com or jj.tynfron@btinternet.com  (they come to either)


*Both goalkeepers will play a half each
*Subs on the night will have a minimum of 20/25 minutes game time.

 

 

Saturday November 4th 2017

 

J. Emrys Morgan Cup

2nd Round

 

Builth Wells 2 v 1 Llanilar
Four Crosses 11 v 1 Maesglas
Llanymynech 2 v 2 Meifod - aet - Meifod win on penalties
Penrhyncoch P v P Knighton - Knighton unavailable to play
Llanon 0 v 11 Bishops Castle
New Quay 2 v 7 Lampeter Town
Llanboidy 0 v 3 Dewi Stars
Felinfach 4 v 2 Llandrindod Wells
Talybont P v P Forden - pitch unplayable
Ffostrasol 3 v 2 Aberaeron
Aberdyfi P v P Kerry - Kerry unable to raise a side
Crannog 4 v 2 Aberporth - aet (2-2 after 90 mins)
SDUC P v P Newtown Wanderers - SDUC unable to raise a side

Bargod Rangers P v P Hay St Marys - Hay St Marys unable to raise a side
Rhayader 8 v 1 Trefonen
Tregaron Turfs 4 v 1 Llanfyllin
Padarn Utd 7 v 1 Carno
Newcastle Emlyn 1 v 0 Cardigan
Llanrhaeadr Y M 6 v 4 Aberystwyth University
St Dogmaels 10 v 0 Felindre

Guilsfield 9 v 0 Borth

 

Div One

 

Llandysul 7 v 0 Cilgerran

 

Div Two

 

Lampeter Res 6 v 1 Crannog Res

 

 

Saturday October 28th 2017

* Cardigan have requested their annual postponement

 

Cwpan Coffa Dai Dynamo Davies

1st Round

 

Aberaeron Res 1 v 2 Ffostrasol

Tywyn-Bryncrug Res 3 v 4 Bont

 

Div One

 

Dewi Stars 1 v 2 Cilgerran

Felinfach 2 v 5 Lampeter

Llandysul 1 v 3 Crannog

St Dogmaels P v P NCE

 

Div Two

 

Bargod 1 v 4 Aberporth

Llanboidy P v P Lampeter Res - Lampeter unable to raise a side

New Quay 2 v 2 Maesglas

NCE Res 2 v 0 Llandysul Res

 

Div Three

 

Ffostrasol Res 1 v 2 Llanboidy Res

Maesglas Res 12 v 2 Felinfach Res

SDUC P v P St Dogmaels Res

 

 

Saturday October 21st 2017

 

Cwpan Coffa Dai Dynamo Davies

1st Round

 

Borth Res P v P Cardigan

Ffostrasol P v P Aberaeron Res

 

League Cup

1st Round

 

Llandysul P v P Dewi Stars

Bargod P v P Crannog

 

Div One

 

NCE 10 v 1 Cilgerran - *will be played at Saron*

St Dogmaels 4 v 0 Felinfach

 

Div Two

 

Aberporth P v P NCE Res

Crannog Res P v P Llanboidy

Maesglas P v P Lampeter Res

New Quay P v P Llandysul Res

 

Res Cup

 

Felinfach Res P v P Maesglas Res

Llanboidy Res P v P St Dogs Res

SDUC P v P Ffostrasol Res

 

 

Saturday October 14th 2017

* Crannog and NCE have requested their annual postponment

 

CWFA Cup

1st Round

 

No games in 1st Round

 

Cwpan Coffa Dai Dynamo Davies

1st Round

 

Llandysul 4 v 0 St Dogmaels

Maesglas 1 v 4 Llanboidy

 

League Cup

2nd Round

 

Felinfach 5 v 1 New Quay

 

Div One

 

Aberaeron Res 1 v 1 Dewi Stars

Cilgerran 1 v 2 Cardigan

Ffostrasol P v P Lampeter

 

Div Two

 

Aberporth 5 v 0 Crannog Res

Lampeter Res 1 v 1 Llandysul Res

NCE Res 4 v 4 Bargod

 

Div Three

 

Llanboidy Res 10 v 1 Felinfach Res

SDUC v Maesglas Res

St Dogmaels Res 1 v 2 Ffostrasol Res

 

 

Saturday October 7th 2017

 

J. Emrys Morgan Cup

1st Round

 

Newcastle Emlyn 7 v 2 Machynlleth

Maesyrhandir 0 v 2 Newtown Wanderers

 

League Cup

1st Round

 

Aberporth 2 v 2 Cardigan - aet (Cardigan win 4-3 on penalties - 2-2 after 90 mins)

 

Div One

 

Felinfach 2 v 3 Crannog

Lampeter 8 v 1 Cilgerran

Llandysul 4 v 0 Dewi Stars

St Dogmaels P v P Ffostrasol

 

Div Two

 

Bargod 2 v 5 Llanboidy

NCE Res 8 v 1 Crannog Res

Maesglas 4 v 2 Llandysul Res

New Quay 6 v 0 Lampeter Res

 

Div Three

 

Ffostrasol Res 3 v 0 Maesglas Res

Llanboidy Res P v P St Dogmaels Res

SDUC P v P Felinfach Res

 

 

Saturday September 30th 2017

 

Cwpan Coffa Dai Dynamo Davies

1st Round

 

Aberporth 3 v 2 Llanilar - aet

Cilgerran P v P Aberdyfi - Aberdyfi unable to raise a side

Dewi Stars 1 v 5 Bargod

Dolgellau Res P v P Penrhyncoch Res - Dolgellau unable to raise a side

Ffostrasol P v P Aberaeron Res - called off following referee's inspection

Llandysul A v A St Dogmaels - match abandoned after injury to Llandysul player

Machynlleth Res 2 v 1 Talybont

Maesglas P v P Llanboidy

Padarn Utd P v P New Quay - New Quay unable to raise a side

Penparcau 1 v 6 Crannog

NCE 2 v 1 Bow Street Res

SDUC P v P Lampeter - SDUC have not yet returned

Tregaron Turfs 6 v 0 Llanon

Tywyn Bryncrug Res P v P Bont

UWA Res 2 v 4 Felinfach

 

Div One

 

Cardigan 0 v 1 Lampeter

 

Div Two

 

Crannog Res 1 v 2 Llandysul Res

Lampeter Res 4 v 4 NCE Res

 

Div Three

 

Felinfach Res 2 v 8 St Dogmaels Res

Llanboidy Res P v P Maesglas Res

 

 

Saturday September 23rd 2017

 

Div One

 

Cilgerran 4 v 1 Ffostrasol
Dewi Stars 3 v 3 Cardigan
Felinfach 4 v 2 Llandysul
NCE 2 v 2 Lampeter
St Dogmaels 5 v 2 Crannog

 

Div Two

 

Crannog Res 0 v 4 Bargod

Lampeter Res 1 v 4 Maesglas

Llanboidy 2 v 2 Aberporth

Llandysul Res 3 v 3 New Quay

 

Div Three

 

Ffostrasol Res 18 v 0 Felinfach Res

Maesglas Res 1 v 3 Llanboidy Res

 

 

Tuesday September 19th 2017

 

Div Two

 

NCE Res 7 v 0 New Quay

 

 

Saturday September 16th 2017

 

Cwpan Coffa Dai Dynamo Davies

1st Round

 

Borth Res P v P Cardigan

 

Div One

 

Cilgerran P v P Aberaeron Res

Dewi Stars 1 v 3 Crannog

Felinfach 0 v 3 NCE

Lampeter 3 v 2 Ffostrasol

Llandysul 5 v 3 St Dogmaels

 

Div Two

 

Crannog Res 1 v 3 Aberporth

Llanboidy P v P Lampeter Res

Maesglas P v P Llandysul Res

NCE Res P v P New Quay - will now be played Tuesday 19th September

 

Div Three

 

Ffostrasol Res P v P Maesglas Res

St Dogmaels Res 12 v 3 Felinfach Res

 

 

Draw:-

 

The draw for the League Cup took place at tonight's league meeting. It is as follows:-

 

1st Round

 

Aberporth v Cardigan

 

2nd Round

 

St Dogmaels v Aberporth/Cardigan

Cilgerran v Ffostrasol

Aberaeron Res. v SDUC

Llandysul v Dewi Stars

Felinfach v New Quay

NCE v Llanboidy

Lampeter v Maesglas

Bargod v Crannog

 

 

Saturday September 9th 2017

 

Div One

 

Aberaeron Res 5 v 5 NCE

Cardigan 2 v 1 Llandysul

Cilgerran 1 v 1 Dewi Stars

Ffostrasol 0 v 3 Felinfach

Lampeter 1 v 0 St Dogmaels

 

Div Two

 

Aberporth 4 v 1 Maesglas

Bargod 8 v 1 Lampeter Res

Crannog Res 1 v 2 NCE Res

New Quay 0 v 6 Llanboidy

 

Div Three

 

Felinfach Res P v P Cardigan Res *Cardigan have withdrawn from the league*

Llanboidy Res 4 v 4 Ffostrasol Res

Maesglas Res 2 v 8 St Dogmaels Res

 

 

Draw

 

J. Emrys Morgan Cup

1st Round

 

Newcastle Emlyn v Machynlleth

Maesyrhandir v Newtown Wanderers

 

 

Wednesday September 6th 2017

 

Div One

 

NCE 5 v 2 Crannog

 

 

Unfortunately, Cardigan Reserves have withdrawn from the league. Fixtures etc. will be updated in due course.

 

 

Wednesday August 30th 2017

 

Div One

 

Crannog 2 v 0 Cardigan

Felinfach 4 v 2 Dewi Stars
Ffostrasol 0 v 3 NCE

 

Div Two

 

Maesglas 4 v 3 Crannog Res
NCE Res 2 v 7 Llanboidy

 

 

Tuesday August 29th 2017

 

Div One

 

Cilgerran 1 v 4 St Dogmaels

Lampeter 2 v 1 Aberaeron Res
Pencader P v P Llandysul - Pencader have pulled out of the league

 

Div Two

 

Bargod 5 v 2 New Quay

Llandysul Res P v P Lampeter Res - Lampeter unable to raise a side

 

 

Saturday August 26th 2017

 

Div One

 

Cardigan 3 v 0 Felinfach

Crannog 2 v 2 Lampeter

Dewi Stars 1 v 5 NCE
Ffostrasol 0 v 1 Llandysul
Lampeter P v P Cilgerran - Cilgerran have requested their annual postponment
St Dogmaels 8 v 2 Aberaeron Res

 

Div Two

 

Aberporth P v P Lampeter Res

Bargod 7 v 1 Maesglas
Llanboidy 6 v 1 Llandysul Res
New Quay P v P NCE Res

 

 

Wednesday August 23rd 2017

 

Div One

 

Cilgerran 1 v 3 Crannog

Felinfach 3 v 5 Aberaeron Res
Pencader P v P Ffostrasol - Pencader have pulled out of the league

 

Div Two

 

Aberporth 2 v 4 Bargod

Crannog Res 0 v 4 New Quay

 

 

Tuesday August 22nd 2017

 

Div One

 

Cardigan 1 v 1 St Dogmaels

Dewi Stars 0 v 3 Lampeter
NCE 4 v 5 Llandysul

 

Div Two

 

Llandysul Res 4 v 0 NCE Res

Maesglas 1 v 1 Llanboidy

 

 

Event

 

New Quay are hosting an event later this week for juniors. Further details below:-

 

NQ Event

 

 

Sunday August 20th 2017

 

Unfortunately, we have received official notification that Pencader are pulling out of this year's league with immediate effect. Fixtures will be changed accordingly.

 

 

Tuesday July 18th 2017

 

Cwpan Coffa Dai Dynamo Davies

 

At the competition's AGM, the draw for this year's competition was made and is as follows:-

 

1st Round

 

SDUC v Pencader

 

2nd Round

 

Padarn v New Quay

SDUC/Pencader v Lampeter

Penparcau v Crannog

Tywyn-Bryncrug Res v Bont

Cilgerran v Aberdovey

Dolgellau Res v Penrhyncoch Res

Machynlleth Res v Talybont

UWA Res v Felinfach

Maesglas v Llanboidy

Aberporth v Llanilar

NCE v Bow St. Res

Dewi Stars v Bargod

Ffostrasol v Aberaeron Res

Borth Res v Cardigan

Tregaron v Llanon

Llandysul v St Dogmaels

 

 

Tuesday July 11th 2017

 

AGM

 

During the AGM it was decided that the format of the league would be as follows for the forthcoming season:-

 

Division 1 - 11 teams

 

Llandysul

NCE

Crannog

Lampeter

Cardigan

St Dogmaels

Dewi Stars

Aberaeron Res

Felinfach

Ffostrasol

Pencader

 

Division 2 - 9 teams

 

New Quay

Bargod

Maesglas

Llanboidy

Aberporth

Llandysul Res

Lampeter Res

NCE Res

Crannog Res

 

Division 3 - 6 teams

 

SDUC

Ffostrasol Res

Llanboidy Res

Felinfach Res

Cardigan Res

St Dogmaels Res

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

For older news items, please go to the News Archive link on the right of this page

 

 

 

 

 

 

As with last season, we are going to attempt to keep track of goalscorers for all competitions. Please could club secretaries or managers make a note of all goalscorers on team sheets so we can keep track? Information on goalscorers will appear on the tables pages for league goals and on the results pages for cup goals.

The goalscorer information for each club will be broken down by competition and will be shown on the registered players pages for each club. Information on appearances will also be shown on the registered players pages as and when the information is received from team sheets.

Good luck to all teams for the forthcoming season.

For scores from earlier in the season, please see the results sections or the archived news section which can be accessed from the link on the right hand side of this page.


 

 

 

News Archive

 

 

Previous Years


 




Costcutter Ceredigion League - Contact us on webmaster@ceredigionleague.co.uk Results